«

»

lip 06 2022

Wydrukuj to Wpis

Wyjazd studyjny do Sandomierza w ramach konkursu 6/2022 KSOW

W dniach 29.06-03.07.2022 r. odbył się wyjazd studyjny do Sandomierza w ramach konkursu 6/2022 dla Partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach dwuletniego Planu Operacyjnego na lata 2022-2023, pn. „Współpraca partnerska na rzecz wymiany dobrych praktyk”. W drodze do Sandomierza odwiedziliśmy Koleżanki z LGD Perły Czarnej Nidy w Chęcinach, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez Burmistrza miasta Chęciny Pana  Roberta Jaworskiego oraz Prezesa Pana Marcina Dziewięckiego , wiceprezes Monikę Piotrowską i pracowników LGD. Obejrzeliśmy zrealizowane ze środków PROW projekty, tj. konserwację muru ogrodzeniowego Klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) oraz wnętrze Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, które zostało odmalowane w ramach zachowania dziedzictwa lokalnego. Ponadto w  Centrum Kultury i Sportu „Hala Pod Basztami” obejrzeliśmy siłownię wewn. oraz wypożyczalnię rowerów. Na koniec mieliśmy okazję zapoznać się z innymi realizowanymi przez LGD projektami, które zostały przedstawione przez Prezesa LGD.

W Sandomierzu spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem przez Dyrektor Biura LGD Panią Agnieszką Szczucińską i pracownika LGD Pana Darka.

Wraz z Panią Agnieszką odwiedziliśmy siedzibę Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Trzebiesławicach, gdzie obejrzeliśmy utworzony mobilny inkubator przetwórstwa owocowo-warzywnego i mogliśmy spróbować wyprodukowane soki. Spotkaliśmy się z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Łoniowianki, które zaprezentowały zakupione stroje. Następnego dnia odwiedziliśmy świetlicę wiejską w Milczanach, gdzie Stowarzyszenie Przyjaciele Milczan zrealizowało projekt infrastrukturalny poprzez wykonanie ścieżki spacerowej z elementami sensorycznymi, siłowni zewnętrznej oraz instalacji fotowoltaicznej. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez przedstawicieli Stowarzyszenia oraz przez Sołtysa Pana Jacentego Pawłowskiego. Kolejnym punktem była trasa NordicWalking utworzona w ramach projektu współpracy Marsz po Zdrowie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Regionalnym w Świniarach, gdzie realizowany był  projekt przez Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności.  Odwiedziliśmy również  Rezydencję Piaseczno w Gminie Łoniów, gdzie realizowano dwa  projekty w ramach rozwoju działalności gospodarczej. W Gminie Obrazów przywitał nas Wójt Pan Krzysztof Tworek, który opowiedział m.in. o zrealizowanym projekcie infrastrukturalnym zrealizowanym przez Stowarzyszenie “Nasz Region”. Ostatnim punktem była wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym WOJTASÓWKA w Obrazowie, gdzie przywitała nas Pani Justyna, która opowiedziała o tym, jak działa i na jakich zasadach funkcjonuje gospodarstwo.

Na spotkaniu roboczym partnerzy projektu zaprezentowali działalność swoich organizacji, nawiązano nowe kontakty oraz wymieniono się dobrymi praktykami realizowanymi na terenach obu LGD-ów.

Oprócz tego mieliśmy okazję zwiedzić Sandomierz, zapoznać się m.in. w Spiżarni Sandomierskiej z bogatą ofertą produktów lokalnych oraz zobaczyć Winnicę Sandomierską, w której produkuje się kilka rodzajów win i serów. W dniu powrotu zobaczyliśmy Jaskinię Raj – wapienną jaskinię krasową położoną w Chęcinach oraz Centrum Neandertalczyka, gdzie mogliśmy się zapoznać z pradawnymi losami człowieka.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji operacji.

 

Permalink do tego artykułu: https://dolinanoteci.com.pl/?p=10239