«

»

cze 06 2024

Wydrukuj to Wpis

Mapka Szlakiem Karzełków Płomienistych

Nie czekaj. Wyrusz na spacer szlakiem karzełków płomienistych i pozwól, aby te magiczne postaci oprowadziły Cię po zakątkach Chodzieży, odkrywając przed Tobą historię, tradycję i piękno miasta.
Każdy karzełek posiada unikalny atrybut związany z miastem, szlak stanowi atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Karzełki znajdziemy: ul. Rynek przy wieży kościoła p.w. św. Floriana, ul. Wojska Polskiego, promenada nad J. Miejskim przy molo, ul. S. Staszica, teren przy ściance wspinaczkowej nad J. Miejskim, ul. Dworcowa, park przy zabytkowym lamusie tkackim, plac zabaw przy ul. Strzeleckiej, ul. Kościelna, placyk przy parkingu kolo kościoła p.w. św. Floriana,ul. Ujska niedaleko ścieżki edukacyjnej przy J. Strzeleckim, skwer przy skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i ul. K. Marcinkowskiego, deptak przy ul. Harcerskiej oraz ul. Ks. Dr T. Malepszego, Park im. Ks. Dr Janusza Ostrowskiego.
W Chodzieży powstał Szlak Chodzieskich Karzełków, jest to jedenaście figurek w postaci odlewu z brązu rozmieszczonych w ważnych turystycznie miejscach miasta. Każdy z karzełków posiada charakterystyczny atrybut lub nawiązuje do kontekstu miejsca usytuowania (np. instrument muzyczny, filiżanka, rower, żeglarz, narty, strażak, herb, itd.).
Karzełki wzorowane są legendzie o karzełkach płomienistych, której współczesną wersję spisała w książce „Opowieści i legendy chodzieskie” Pani Zofia Grabowska-Andrijew.
Legenda ta, osadzona w przestrzeni Chodzieży, opowiada o obecności w mieście tajemniczych, drobnych i wesołych postaci, aktywnych głównie w nocy i dlatego tylko niektórzy wiedzą o ich istnieniu. Kreacja tych zagadkowych osób przyciąga ciekawość małej chodzieżanki, która niezwłocznie chce zgłębić wiedzę na temat karzełków. Legenda i postaci karzełków płomienistych zachęcają nas wszystkich do czynienia dobra. Są synonimem pomocy, ofiarności i empatii. Rozmieszczone w przestrzeni publicznej Chodzieży wraz z atrybutami kojarzącymi się z życiem miasta przypominają o tym, co ważne i co warto zachować przed zapomnieniem.
Szlak chodzieskich karzełków płomienistych jest inspiracją do zgłębienia i szerszego poznania historii Chodzieży, dlatego zachęcamy do spaceru tym szlakiem oraz poszukiwania interesujących nas informacji również w pozostałych publikacjach na temat regionu.
Tak rozpoczyna się legenda o karzełkach płomienistych:
“Kiedy przy szosie margonińskiej (nad Bolemką) budowali farbiarnię, ustawiono na belkach dach słomiany, ale ściany nie były jeszcze wylepione, tak że można było patrzeć poprzez cały dom na wylot. Robotnicy, którzy tamtędy wracali, twierdzą, że w ciszy nocnej już z daleka słyszeli muzykę i wesołe okrzyki. Gdy się zbliżyli, cały dom był jasno oświetlony, a drobne karzełki płomieniste, ubrane w szatki jaskrawoczerwone, tańczyły wesoło w takt muzyki. (…)
Mapka ze szlakiem oraz naklejki karzełków dostępne będą na stoisku Urzędu Miejskiego w Chodzieży na Targach Gospodarczych 8 czerwca 2024 r.
Książka “Opowieści i legendy chodzieskie” dostępna jest do wypożyczenia w Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży.

Permalink do tego artykułu: https://dolinanoteci.com.pl/?p=12164