Wydrukuj to Strona

Pytania i odpowiedzi FEWP.09.02-IZ.00-013/25

Czy zajęcia w przedszkolu mogą odbywać się w trakcie otwarcia placówki, czy muszą to być zajęcia realizowane po godzinach pracy placówki?

W Regulaminie w Rozdziale 7 w części dotyczącej możliwych do realizacji działań w ramach typu Edukacja przedszkolna jest zapis:  W przypadku zaplanowania zajęć dodatkowych w publicznych OWP wnioskodawca zapewni – ich realizację poza czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, w minimalnym wymiarze określonym w art. 13 ust.1 pkt 2 i art. 13 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe i przepisach ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Czyli można w trakcie otwarcia przedszkola, ale z uwzględnieniem tego zapisu.

Jeśli wnioskodawcą jest JST, to co wybiera w punkcie 1.5 wniosku?

Należy wybrać z listy rozwijanej nr 20 Administracja Publiczna

Czy wkład własny na etapie złożenia wniosku musi być zabezpieczony w budżecie gminy?

Na etapie WOD nie jest to weryfikowane. Niemniej najlepiej zadbać aby na etapie podpisywania umowy mieli Państwo zabezpieczony wkład własny w budżecie gminy, bowiem później wydłużają Państwo termin podpisania umowy ze względu na powyższe.

Czy na etapie podpisywania umowy powinniśmy zabezpieczyć całą wartość projektu w budżecie gminy, czy tylko wkład własny?

Należy zabezpieczyć całą wartość.

Biorąc pod uwagę czas od oceny wniosku do podpisania umowy – na kiedy optymalnie zaplanować realizację pierwszych działań w projekcie?

W części 4.3 pkt 3 Regulaminu wskazano zobowiązanie Wnioskodawcy do zaplanowania rozpoczęcia realizacji nie później niż … kwartał.

Zabawy rozwijające zdolności motoryczne dla przedszkolaków, np. ćwiczenia uważności, techniki relaksacyjne, itp. – jak wyceniać takie zajęcia? W oparciu o 3 oferty biorąc pod uwagę, że zajęcia będzie realizowała osoba/firma z zewnątrz (nie nauczyciel z danego przedszkola) .

Muszą Państwo przeprowadzić rozeznanie rynku i przedstawić 3 oferty cenowe na realizację zajęć lun na godzinę wsparcia.

Czy jeśli Wnioskodawca pomimo wezwania do uzupełnień, bądź uzupełni w sposób nieprawidłowy oferty cenowe, to czy taki wniosek powinien zostać odrzucony przez LGD?

Zależy to od zapisów w Procedurze LGD i w Regulaminie naboru.

Szkolenia/kursy/warsztaty/studia podyplomowe – proszę dookreślić co to oznacza, że cena jest uzależniona od czasu trwania i liczebności grupy, co jest dokumentem potwierdzającym zaplanowany wydatek, czy tu również muszą być 3 oferty cenowe z rozeznania rynku.

To zależy od zaplanowanych działań, ale 3 oferty cenowe muszą być.

Czy w projekcie może brać udział grupa uczestników, która już bierze udział w innym projekcie realizowanym w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027?

Tak – o ile nie dojdzie do podwójnego finansowania wydatków, tj. w dwóch różnych projektach nie będzie finansowane to samo wsparcie dla tych samych uczestników.

Czy wkład własny w projekcie może stanowić koszt korzystania z sal/klas, w których realizowane będą dodatkowe zajęcia zaplanowane w projekcie?

Tak – to będzie wkład niepieniężny, w związku z tym proszę pamiętać o zasadach wynikających z podrozdziału 3.3 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności.

Czy kwota przeznaczona na realizację projektu wykazana w Regulaminie w pkt 2.2 jest już kwotą ostateczną czy może ulec zmianie?

Tak, to jest kwota ostateczna wskazana na dany nabór.

Czy w ramach realizacji projektu można zatrudniać nauczycieli, którzy na stałe są zatrudnieni w placówce?

Tak. W przypadku placówek, w których nauczyciele są zatrudniani na podstawie Karty Nauczyciela, zastosowanie będzie miał art. 35a KN. W przypadku innych placówek – proszę pamiętać o zakazie zatrudniania w projekcie własnych pracowników na umowę cywilnoprawną inną niż umowa o dzieło (podrozdział 2.3 pkt 1 lit. m Wytycznych kwalifikowalności)

Czy wnioskować w projekcie 09.02 może przedszkole niepubliczne, które prowadzone jest przez spółkę z o.o.? Pytam, ponieważ w harmonogramie jednego z LGD pojawiła się informacja, że projekt jest tylko dla NGO, JST i jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej.

Należy sprawdzać zapisy w Regulaminie naboru poszczególnych LGD. Każda LGD ustala potencjalnych Wnioskodawców, grupę docelową zgodnie z LSR.

W jaki sposób traktować zakup zestawów regulowanych ławek i krzeseł w związku ze zdiagnozowanym problemem wad postawy i rozwoju ruchowego. Czy jeżeli jeden komplet kosztuje 10 tys. zł może zostać uznany za niepodlegający limitowi cross-financing , czy mamy traktować to sumarycznie jako wyposażenie np. 1 sali czy np. 12 zestawów razem i wtedy wartościowo jest to powyżej 10 tys. i wchodzi w limit cross-financing?

Zależy to od księgowania.

Czy w ramach konkursu jest wskazana jakaś maksymalna kwota na doposażenie pracowni wynikające z diagnozy poza cross-finacingiem? Doposażenie będzie niezbędne do przeprowadzenia szkolenia.

Nie ma wskazanej maksymalnej kwoty na doposażenie. Niemniej nie może stanowić głównego celu projektu, a ma być wsparciem dodatkowym. Poprzez doposażenie musi być zrealizowany cel projektu, np. podniesienie kompetencji uczniów. Ważne jest przedstawienie diagnozy i uzasadnienia konieczności doposażenia we wniosku.

Czy jeśli będzie projekt powyżej 100 tys. Euro. ale nie będzie dotyczył zakupów, to wystarczy plakat A3?

Tak, wystarczy plakat.

Czy w szkoleniach mogą brać udział wszyscy nauczyciele danej jednostki, czy tylko ci, którzy mają przydzielone godziny w przedszkolu? Mam na myśli szkołę podstawową z oddziałami przedszkolnymi.

We wsparciu w ramach projektu może brać udział tylko określona we wniosku grupa docelowa. Jeśli projekt ukierunkowany jest na poprawę edukacji przedszkolnej, to grupy docelowej nie mogą stanowić nauczyciele niepracujący w oddziałach przedszkolnych (podniesienie kompetencji nie miałoby przełożenia na pracę z dziećmi w oddziałach przedszkolnych, czyli nie wpisywałoby się w cel projektu).

A jeśli założenie jest takie, że ukończenie szkolenia, zdobycie kwalifikacji ma na celu przydzielenie mu zajęć w przedszkolu?

To wówczas tak – na etapie realizacji projektu IZ może jednak zweryfikować, czy dany nauczyciel objęty wsparciem (szkoleniem) faktycznie prowadzi zajęcia w przedszkolu.

Czy dzieci ze specjalnymi potrzebami muszą to być dzieci zdiagnozowane przez PPP, posiadające opinie lub orzeczenie, czy mogą to być dzieci potrzebujące wsparcia na podstawie diagnozy nauczycieli prowadzących?

Dzieci lub uczniowie ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami pobierający naukę w placówkach systemu oświaty kwalifikowane będą na podstawie poniższych dokumentów:

  • zaświadczenie z przedszkola/szkoły/organu prowadzącego o pobieraniu nauki w placówce znajdującej się na terenie objętym wsparciem,
  • orzeczenie z poradni,
  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • opinia nauczyciela/specjalisty potwierdzająca specjalne potrzeby rozwojowe dzieci

Czy w ramach realizacji można posiadać więcej niż jedno biuro projektu zlokalizowane w różnych placówkach, których będzie dotyczył projekt?

Zgodnie z zapisami w Regulaminie naboru. UMWW nie zaleca.

Proszę o odpowiedź na n/w pytania dotyczące planowania zajęć dodatkowych w publicznych OWP ( w naszym przypadku oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych) w czasie poza czasem bezpłatnego nauczania. Skoro zapis ustawowy określa:

Art. 13. 1. Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które:

2) zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie;

1. Czy w tej sytuacji należy rozumieć, że działania projektu w przypadku dzieci przebywających w przedszkolu w godzinach 8.00 – 16.00 muszą odbywać się po godzinie 16.00 (rozszerzenie oferty poprzez objęcie dodatkowymi zajęciami/zwiększenie dostępu do specjalistów)?

czy może

2. Czy w tej sytuacji należy rozumieć, że działania projektu w przypadku dzieci przebywających w przedszkolu w godzinach 8.00 – 16.00 mogą odbywać się po godzinie po godzinie 13.00, tj. po zapewnieniu przez organ bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w czasie nie krótszym niż 5 h?

3. Czy w tej sytuacji należy rozumieć, że działania projektu powinny być skierowane jedynie dla dzieci, których rodzice zadeklarowały ich pobyt w przedszkolu 8.00 – 13.00 i wyrażają chęć wydłużenia pobytu ich dzieci w godzinach 13.00 –16.00 w ramach realizacji projektu?

Odpowiedź:

Z przepisów prawa oświatowego wynika, że każde dziecko ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie. W tym czasie realizowana jest podstawa programowa nauczania przedszkolnego. Zgodnie z zapisami regulaminu naboru zajęcia dodatkowe mogą odbywać się po zapewnieniu przez organ bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w czasie nie krótszym niż 5 h.

Zatem, jeśli w przypadku Gminy Chodzież, czas bezpłatnego nauczania kończy się o godzinie 13.00 to dzieci, które pozostają w przedszkolu do godziny 16.00 jak najbardziej mogą brać udział w zajęciach realizowanych po godzinie 13.00. W przypadku dzieci, których pobyt kończy się o godzinie 13.00, rodzice tych dzieci muszą wydłużyć pobyt dziecka w przedszkolu aby umożliwić im udział w zajęciach dodatkowych. W takim przypadku opłata za przedszkole może być pobierana analogicznie jak w przypadku pozostałych dzieci pozostających w przedszkolu po godzinie 13.00. Przywołana opłata za przedszkole zdaniem IZ nie stanowi bowiem opłaty za zajęcia, lecz za sprawowanie opieki nad dzieckiem i bieżące funkcjonowanie placówki.

Beneficjent jest zobowiązany do zagwarantowania, że w projekcie nie wystąpi podwójne finansowanie wydatków i opłata pobierana od rodziców przez przedszkole zostanie wykorzystana w celu zapewnienia bieżącego funkcjonowania placówki (w zakresie niefinansowanym ze środków projektu), a nie na poczet uczestnictwa w projekcie.

 W jaki sposób określić wysokość stawki godzinowej dla nauczyciela prowadzącego zajęcia w ramach projektu? Proszę o odpowiedź czy wyliczenie w następujący sposób jest poprawne: Stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego w 2025 r. + koszty pracodawcy FP, składka emerytalna, rentowa i wypadkowa oraz PPK podzielone przez miesięczną liczbę godzin pracy nauczyciela przedszkola tj. 6.210,00 zł + 21,14% / 104 = 72,33 zł (stawka godzinowa).

Przyjęta metodologia wyliczenia stawki godzinowej jest poprawna. Należy mieć na uwadze, że stawka godzinowa każdorazowo powinna być zgodna z zapisami Karty Nauczyciela oraz regulaminem wynagradzania przyjętym w danej placówce.

Czy skoro projekt realizowany będzie w roku 2026 to należy uwzględnić wzrost wynagrodzenia zasadniczego? Jeśli tak to w jakiej wysokości? 

Uwzględnienie wzrostu wynagrodzenia zasadniczego jest możliwe tylko w przypadku, w którym w momencie składania wniosku o dofinansowanie wnioskodawca wie, że taki wzrost będzie np. w życie weszło rozporządzenie, z którego wynika wzrost wynagrodzenia, regulamin wynagradzania wskazuje na coroczny wzrost wynagrodzenia i określa jego poziom, budżet gminy będącej organem prowadzącym przedszkole/szkołę uwzględnia zaplanowane podwyżki. Jeśli wnioskodawca planuje uwzględnienie w budżecie projektu wzrostu wynagrodzenia zasadniczego to musi uzasadnić wysokość przyjętej stawki oraz przedstawić dokumenty, które ją potwierdzą.

 

 

Permalink do tego artykułu: https://dolinanoteci.com.pl/?page_id=12962