Nabór o wsparcie nr FEWP.09.06-IZ.00-009/24
- Jakiego rodzaju dokumenty potwierdzają wykluczenie?
Dokumenty potwierdzające kwalifikowalność uczestników projektu (UP) w ramach naboru zostały wskazane w materiale pomocniczym. Materiał został opracowany indywidualnie dla każdego naboru tak by wskazane w nim dokumenty były adekwatne do grupy docelowej jaka została dopuszczona do objęcia wsparciem w ramach konkretnego naboru, realizowanego przez daną LGD.
2. Czy osoby biorące udział w wydarzeniu podsumowującym (końcowym), które dotychczas nie uczestniczyły bezpośrednio w projekcie i nie otrzymywały pomocy powinny zostać wykazane jako grupa docelowa? Ewentualnie w jaki sposób można je ująć we wniosku?
Osoby nie biorące bezpośrednio udziału w projekcie nie są jego uczestnikami i nie należy wykazywać ich we wniosku o dofinansowanie. Ponadto, jeśli wydarzenie ma charakter otwarty to wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć liczby osób, które będą brały w nim udział.
W materiale pomocniczym Przykładowe wskaźniki i dokumenty służące rozliczeniu kwot ryczałtowych wskazany został wskaźnik rekomendowany do zastosowania przy organizacji wydarzeń otwartych i jest to Liczba zrealizowanych otwartych wydarzeń środowiskowych np. eventów/festynów/pikników/festiwali w ramach dokumentów potwierdzających realizację wskaźnika podany został m.in. protokół wydarzenia, którego wzór także został zamieszczony we wskazanym materiale pomocniczym.
3.Czy wkład własny niefinansowy np. osobowy , sala może zostać wykazany jako potencjał organizacji we wniosku?
Tak, jeśli wnioskodawca planuje wniesienie wkładu własnego niepieniężnego to wnosi go własnymi zasobami np. osobowymi w postaci wyceny pracy np. wolontariuszy lub składnikami swojego majątku np. sprzętem, salą szkoleniową lub innymi pomieszczeniami, które będą wykorzystane do realizacji projektu i z którymi nie wiąże się przepływ środków. Wskazane zasoby stanowią posiadany przez wnioskodawcę potencjał, dlatego należy wykazać go we wniosku o dofinansowanie.
Równocześnie, zwracamy uwagę na fakt, że niektóre z LGD w ramach Lokalnych kryteriów wyboru przewidziały dodatkowe punkty dla projektów, w których wnioskodawcy wykorzystają na potrzeby realizacji projektu posiadany potencjał kadrowy oraz zasoby lokalowe i sprzętowe – wówczas, jeśli wnioskodawca chce spełnić wskazane kryterium to musi wykazać posiadany przez siebie potencjał i sposób jego wykorzystania w ramach projektu, nie ma jednak konieczności by był on wykazywany jako wkład własny w projekcie.
4. Czy Wnioskodawcą może być jednostka organizacyjna JST np. MOPS lub MOSIR nie posiadające osobowości prawnej? Jeżeli tak, to czy we wniosku w polu wnioskodawca wpisuje się np. Gmina Miejska w Chodzieży/ MOPS lub MOSIR?
Dopuszcza się możliwość występowania o dofinansowanie projektu i jego realizację przez jednostkę organizacyjną samorządu terytorialnego nieposiadającą osobowości prawnej, która zawsze działa w imieniu i na rzecz jednostki samorządu terytorialnego (JST) na podstawie stosownego pełnomocnictwa. Wówczas punkt 2.1 Dane Wnioskodawcy we wniosku
o dofinansowanie projektu należy uzupełnić danymi JST z wyłączeniem następujących wierszy: numer telefonu, adres skrytki ePUAP, e-mail, adres strony www. Przedmiotowe wiersze należy uzupełnić danymi jednostki organizacyjnej JST. Ponadto w Nazwie Wnioskodawcy należy wpisać nazwę jednostki samorządu terytorialnego (np.: gmina, powiat) przez nazwę jednostki organizacyjnej JST, faktycznie realizującej projekt.
5. Jak potwierdzić kwalifikowalność udziału uczestników z grup w niekorzystnej sytuacji, do których między innymi skierowany jest projekt w masowym/otwartym wydarzeniu?
Udział uczestników w wydarzeniu o charakterze „otwartym” może zostać potwierdzony np. informacją o planowanym przedsięwzięciu (np. plakaty, zaproszenia, informujące o jego skali) zawierającą opis/miejsce i odbiorców planowanego wydarzenia, materiały zdjęciowe lub inne materiały multimedialne z jego przebiegu.