Broszura o dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach w dywersyfikacji dochodów na obszarach wiejskich.
W województwie świętokrzyskim przeważają gospodarstwa małe i niskotowarowe. Niestabilna sytuacja na rynkach sprzedaży produktów z podstawowej produkcji rolniczej zmusza właścicieli gospodarstw do poszukiwania co raz to nowszych źródeł dochodu. Ważne jest przy tym, aby nie dochodziło do porzucania pracy w rolnictwie oraz żeby skutecznie wykorzystać już posiadane zasoby gospodarstwa rolnego.
Fundamentalne pytanie w tym przypadku brzmi: jaki rodzaj dodatkowej działalności można rozpocząć na obszarach wiejskich, który zachowa „spójność” z dotychczasową produkcją rolniczą?
Odpowiedzi na to pytanie i inspiracji w tym temacie starali się znaleźć uczestnicy dwóch wyjazdów studyjnych, których celem było przedstawienie przedsiębiorczych inicjatyw z zakresu rozwoju turystyki wiejskiej, usług społecznych i małego przetwórstwa, w tym dystrybucji żywności i jej promocji, w celu poprawy rentowności gospodarstw wiejskich.
O tym jakie miejsca odwiedzili uczestnicy i co zobaczyli przeczytać można w bezpłatnej publikacji, opracowanej przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach #SIR.
Zapraszamy do lektury, która stać się może również dla Państwa inspiracją do rozpoczęcia nowych form działalności na obszarach wiejskich.